Dünyayı Geri Dönüşümle Kurtarın

İnsanların bazı büyük değişiklikler yapması gerektiği giderek daha belirgin hale geldi…

İnsanların, çevreye verdikleri zararın bir kısmını geri almak için bazı önemli değişiklikler yapmaları gerektiği giderek daha belirgin hale gelmiştir. Geri dönüşüm, gezegenin kaderi üzerinde çok olumlu bir etki yaratabilecek bir çabanın en iyi örneklerinden biridir. Göreceli olarak belirsiz ve nadir bir fenomen olduğunda, modern zamanlarda geri dönüşüm oldukça popüler hale gelmiştir. Geri dönüşüm yapanların sayısı fırladı; hatta büyük şirketler bile eyleme geçmiştir.

Ne Geri Dönüştürülebilir?
Çoğu insan geri dönüşüm hakkında düşündüğünde, akla hemen kağıt geliyor. Her şeyden önce, insanların geri dönüşümü en yaygın olan materyal kağıttır. Yine de diğer birçok materyal geri dönüştürülebilir; diğer çok popüler seçenekler soda pop alüminyum kutular ve plastik şişelerdir. Diğer alüminyum ve plastik formları da yeniden kullanılabilir ve geri dönüştürülebilir, bu da depolama alanlarındaki çöplerin miktarını azaltabilir. Cam eritilerek sık sık geri dönüştürülür ve yeni cam haline getirilir. Piller, insanların mümkün olduğunda geri dönüşüme teşvik edilmeleri için bir başka maddedir. Geri dönüşüm çabaları arttıkça, geri dönüştürülebilir maddelerin sayısı dünya çapında artmaya devam ediyor.

Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?
Geri dönüşüme katılmanın en popüler ve yaygın yolu, yerel geri dönüşüm merkezinizi bulmak ve düzenli olarak geri dönüştürmek istediğiniz öğeleri getirmek. Bazı topluluklar, konut sakinlerinin geri dönüştürülebilir materyallerin toplanması için kaldırım boyunca kullanabilecekleri özel çöp kutuları bile sağlar. Birçok süpermarket ve marketin, insanların eski ürünlerini geri dönüştürmek için kullanabilecekleri şişe makineleri vardır. Topluluk çabalarının ötesinde, geri dönüşüm ev içinde gerçekleşebilir. Sanat projeleri için çocuklar tarafından yeniden kullanılmak üzere kağıt saklanabilir ve bir kenara bırakılabilir; diğer ev eşyaları gelecekteki teşebbüsler için saklanabilir.

Geri Dönüştürülmüş Malzemelere Ne Olur?
Kağıt, plastik, cam, alüminyum ve diğer birçok ürün geri dönüştürüldüğünde, birçok yeni ürün üretmek için kullanılır. Birçok durumda, geri dönüştürülmüş malzemeler orijinal olarak aynı ürünün daha fazlasını üretmek için kullanılır. Bu, özellikle sık sık geri dönüştürülen ve yeni kutular haline getirilen alüminyum kutular durumunda geçerlidir. Geri dönüştürmeyi seçtiğiniz herhangi bir kağıt parçası, gelecekte başka bir defterin ya da diğer kağıtların bir parçası haline gelebilir. Cam geri dönüştürülmüş ve yeni cam türlerine de yapılmıştır; Beton geri dönüştürülür ve taze beton bileşenlerine de dönüştürülür.

Neden Geri Dönüşüm Yapmalısın?
Geri dönüşümü tercih eden daha fazla kişi, geri dönüşümün çevreye daha fazla sahip olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle, her bireyin kendi rolünü yapması ve geri dönüşüm çabalarına katkıda bulunması önemlidir. Çocuğunuz varsa, bunları geri dönüşüm isteğinizi göstermek, yıllar içinde çevreye yararlı olacak iyi geri dönüşüm alışkanlıklarını aşılamanıza yardımcı olabilir. Dünyayı geri dönüşüm yoluyla kurtarmaya yardımcı olmak için kendi parçanızı yaptığınızı bilmek çok iyi bir duygu olabilir; Dünya gezegenindeki kirlilik miktarını azaltmak için proaktif bir yoldur.

Paylaş: