Yarım asırdır çözüm ortağınız

1955 yılında 4 yakın arkadaş tarafından İstanbul’un o zamanki en güzide ilçelerinden Pangaltı’da küçük bir atölye olarak hayata geçen Dörter Matbaa, 66 yıl içerisinde gerek Türkiye’de gerekse de uluslararası pazarlarda sektöründe güven, deneyim ve kalitenin tercih edilen adresi haline gelmiştir. Dörter Matbaa’nın kuruluşundan tam 10 yıl sonra 1965 yılında kurulan Doğan Matbaa, kurucusu Vural Heper’in topluma ve insanlara değer yaratma hayaliyle Cağaloğlu’nda 10m2lik küçük bir dükkanda şu an halen çalışır halde olan bir el pedalı makinası ile hayata geçmiştir.
Türkiye’nin sanayileşmesi, büyümesi ve dışa açılması ile her iki firma kendi alanlarında öncü şirketler olarak yollarına devam etmişlerdir. Yılların getirdiği tecrübe, iş ortaklarına ve işlerine duydukları saygıyla gelişmişler, yenilikçi yatırımlarıyla kendilerinden söz ettirmişlerdir.
Dörter Matbaa, Türkiye’de ilk fast food zinciri restoranı olan McDonalds’ın ilk üreticisi, Karton Ambalaj Sanayicileri derneği kurucu üyesi, Türkiye’nin ilk onaylı iskambil kağıdı tescilli üreticisi olarak 2000’li yıllara gelmiştir. Doğan Matbaa Türkiye ekonomisine katkı yaratmaya, başta zamanının en büyük şirketleri olan Mensucat Santral ve Bozkurt Mensucat olmak üzere hem yerel hem de ihraç pazarları için pek çok firmanın ürünlerinin kutu ve ambalaj ihtiyaçlarını önce Cağaloğlu’nda, sonrasında Topkapı’daki ek tesislerinde ve de 1992 yılından itibaren de Güneşli’deki zamanının en büyük ambalaj tesislerinden birini kurarak devam etmiştir. 1998 yılında Zorlu Tekstil’in kurulması ile başlayan ve 23 senedir başarıyla devam eden uzun dönemli iş birliği onlarca yerli ve yabancı firma ile zenginleşmiştir.
2010 yılında Dörter Matbaa ile Doğan Matbaa birleşerek Türkiye’nin en büyük ambalaj sanayi şirketlerinden birini oluşturmuşlardır. Uluslararası FSC sertifikası ve başarılı SEDEX denetimleri sonucunda, ambalaj ihracatında lider bir şirket olmuştur.
Bugün yüzlerce çalışanı, dev üretim tesisi ve 66 yıllık tecrübesi ile Dörter Matbaa, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen şirketlerinin ambalaj ihtiyaçlarını karşılamakta ve yoluna emin adımlarla devam etmektedir.
1955
Kuruluş
Dörter Matbaa, 1955 yılında 4 girişimciyle birlikte, sektöre ilk adımını Pangaltı’da atmıştır.
1965
Cağaloğlu’nda Kuruluş ve İlk Makine

Doğan Matbaa, 1965 yılında Cağaloğlu’nda kurulmuştur. Bünyesindeki ilk makine, el pedalı bir makinedir.

1966
İkinci Makine

1966 yılında 23x35 sallama pedallı makine ile kapasite artışı sağlanmıştır.

1970
Topkapı’da 3 katlı Bina

1970 yılında Topkapı’da 3 katlı kendi binasına taşınmıştır. Ülkede ilkler arasında yer alan 90×126
çok renkli baskı ve 9×126 bobst kesim ve yapıştırma makinelerini bünyesine eklemiştir ve kapasitesini arttırmıştır. Türkiye’nin en büyük firmaları ile iş ortaklığı yapmıştır.

1971
Tekstil Ürünleri İhracatı

Ev tekstili ürünlerinde uzmanlaşmıştır. Böylece, Türkiye’de tekstil ürünlerinin ambalajlarını ihraç eden ilk firma olmuştur. Doğan Matbaa, Mensucat Santral ve Bozkurt Mensucat’in tüm işlerini devralmıştır.

1977
İlk Büyük Ebat Makine

İlk büyük ebat (90*126) 4 renk baskı makinesi parkura katılmıştır.

1980
Topkapı’da Yeni Bir İmalathane

Son teknoloji makine yatırımları sonucunda oluşan yer ihtiyacını karşılaşmak için Topkapı’da yeni bir imalathane kurmuştur.

1990
McDonalds ile İşbirliği

1990 yılında McDonalds onaylı ilk üretici olmuştur.

1991
KASAD Üyeliği

Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği (KASAD) kurucu üyelisi olmuştur.

1992
Üretimin Tek Çatı Altında Birleşmesi

Üretim faaliyetlerinin tek çatı altında birleşmesi için Güneşli Matbaacılar Sitesi’nde 750m2’lik imalathaneye geçilmiştir.

1992
Halkalı’da 22.000 m2’lik Yeni İmalathane

1992 yılında artan talepler doğrultusunda, Halkalı’da 22.000 m2’lik yeni bir imalathane açarak
üretim kapasitesini tekrar arttırmıştır.

1994
İskambil Kağıdının İlk Onaylı Üreticisi

İskambil kağıdı üretiminde Türkiye’nin ilk ve tek onaylı tescilli üreticisi olmuştur.

1995
Bulgaristan’a Yapılan İlk İhracat

1995 yılında ürettiği diş macunu kutusu ile ilk ihracatını Bulgaristan’a yapmıştır.

2000
İlk Disney Onaylı Ambalaj Tedarikçisi

2000 yılında ilk Disney onaylı ambalaj tedarikçisi haline gelmiştir.

2000
İlk Onaylı Üretici

2000 yılında Eczacıbaşı, Ülker, Primark ve Tesco gibi markaların ilk onaylı üreticisi olmuştur.

2010
Birleşme

Doğan Matbaa ve Dörter Matbaa birleşerek müşteri kapasitesini ve portföyünü büyütmüştür.

2012
FSC® Sertifikasının Alınması

2012 yılında çevre dostu yaklaşımları sayesinde FSC® sertifikasını almaya hak kazanmıştır.

2014
SEDEX Denetlemesi

Dörter Matbaa’nın sosyal sorumluluğu, üretim standartları ve çalışma koşulları etik ticaret hizmeti
sağlayıcısı SEDEX ile denetlenmektedir.

2021
Günümüz

Gelinen aşamada Dörter Matbaa sorumlu ve sürdürülebilir iş uygulamalarını geliştirerek sektörün lideri olmuştur. Günümüzde, onlarca ülkeye ihracat yapan, onlarca kişiye istihdam sağlayan bir şirkettir.

Vizyonumuz
Dörter Matbaacılık, değerli iş ortaklarına vermiş olduğu kaliteli hizmetle, sektöründe ilk tercih edilen şirket olmuştur.
Misyonumuz
Dörter Matbaacılık, uzman ekibiyle iş ortaklarına en kaliteli çözümleri sunmayı ve 66 yıllık tecrübesini geniş kitlelere ulaştırmayı hedeflemiştir.
Ceren Metin
Genel Müdür / Brand A Star

‘Dörter Matbaa markalarımız için hayal ettiklerimizi gerçeğe dönüştürdü. Talep ettiğimiz tüm istekleri tam bir iş ortağımız gözüyle değerlendirip çözüm odaklı yaklaşımları ile sonuca ulaştırdılar. Bizim için sadece bir tedarikçi değil, güvenebileceğimiz uzun dönemli çözüm ortağımız olmayı başardı.‘

Ecem Denizoğlu
Satınalma Sorumlusu
Kendal Elektrik Ayd. Elek. İnş. San. Dış. Tic. A.Ş.

“ Dörter Matbaa, çözüm ortağımız olma konusunda oldukça başarılı oldu. Kendal Elektrik ailesi olarak Dörter Matbaa ile çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz. Ekiplerine teşekkür ederiz. Tedarik edilen ürünler, fiyat ve performans açısından çok başarılı. Zamanında teslimat, kaliteli ürün üretimi sayesinde her zaman güvenilir adres olacaklarına eminiz. ”

Burcu Eren
Operasyonel Ambalaj Satınalma Sorumlusu
Katsan Gıda San. Ve Tic. Ltd. Şti.

“ Dörter Matbaa ailesi olarak müşterilerinize karşı özveriniz ve yaptığınız işlerin her koşulda arkasında durmanızdan dolayı memnuniyetimizi sizlere iletmek isteriz. Bu işbirliğimizin uzun yıllar sürmesini temenni ederiz. ”